Jméno:

Valeska Sternová (rozená Fischerová)

Narození:

13.06.1869, Plzeň

Úmrtí:

19.10.1942, Treblinka

Pobyty

Transporty

Celé povídání v PDF (0.6 MB)

Valeska Sternová se narodila se jako Fischerová roku 1869 v Plzni a žila tu až do roku 1912, tj. do čtyřiceti tří let, takže třeba viděla, jak roste Velká synagoga a možná pak do ní chodila. 1912 si vzala rolníka a "pachtýře pusty" Solomona Sterna z Ippu a pořád v rámci mocnářství s ním šla nejdřív do Vídně a pak do Sedmihradska. Solomon tři roky po svatbě umřel. Nezůstalo po něm nic, vykradli ji, přišla o dokumenty, a tak odešla do Vídně, měla tam strýce advokáta Šimona Löwita. Od prosince 1918 žila v Sušici a od roku 1926 zase zpátky v Plzni. Ale protože šest let předtím odešla do toho Sedmihradska, neměla československé občanství. Dokumenty ze srpna 1934 ukazují její marnou snahu o získání rumunského pasu (Ipp u Aradu byl teď v Rumunském království).

Rodiče ani sourozenci už nežili, bydlela u své ovdovělé sestřenice Emmy Weissové ve Skrétovce, byla nemocná, žila z podpory 100,- Kč měsíčně od zdejší židovské náboženské obce a úřední věci ji samozřejmě mořily:

Pan vrchní policejní komisař Jirchal mě byl tou radou, abych napsala žádost na vážené ministerstvo vnitra, aby mně byl pobyt v Československu, kde jest vlastně můj domov i bez cestovního pasu povolen, neb jsem již z toho churava, když jsem stále na policejní ředitelství v Plzni volána.

Povolení dostala do roku 1939.

V únoru 1939 začíná kolotoč znovu, ale to už není jen věc úředního šimla, je fašizující druhá republika. Paní Sternová si podá obsáhlou žádost o povolení k pobytu (v tu dobu jí je sedmdesát a mimo západní Čechy strávila celkem šest let) a policejní ředitel má za nutné žádost komentovat v tom smyslu, že je národnosti německo-židovské a že "vzhledem ke změněným státně politickým poměrům není (podtrženo) zde zvláštního zřetelehodného důvodu pro udělení žádaného povolení". Přijde okupace, celé se to táhne dva roky, další přípisy jiných českých úředníků (ty po 15. březnu 39) už žádost podporují, řeší to i nacistické úřady ještě v listopadu 1941. Každopádně je Valeska 18. ledna 1942 zařazena do transportu do Terezína a 19. října téhož roku do Treblinky na smrt.

Informace byly zpracovány v rámci projektu Do tmy z dokumentů ze Stáního oblastního archivu v Plzni a Databáze obětí holocaustu

Zdroj

Seznamy sestavené v roce 2001 Radovanem Koderou na základě Terezínských pamětních knih a dalších pramenů (oddělení holocaustu Židovského muzea v Praze, archiv Památníku Terezín, archiv Státního muzea v Osvětimi a osobní rozhovory) poznámka: bydliště a zaměstnání označují stav těsně před deportacemi v lednu 1942.