Tábory:
Fotografie:
Jméno:
Louisa (Luise) FreudenfelsováNarození:
02.03.1875, Černoušek u Roudnice nad LabemÚmrtí:
15.10.1942, TreblinkaTransporty
Byla svobodná, pracovala jako ošetřovatelka a bydlela v Karlově ulici 27 za Velkou synagogou. V létě 1940 požádala Policejní ředitelství v Plzni o prozatímní průkaz totožnosti, protože potřebovala nějakou legitimaci.
V databázi obětí holocaustu je celkem jenom sedm lidí tohoto příjmení, tři muži a čtyři ženy, jednou z nich je Luisa.
Všichni se narodili v severozápadních Čechách, pocházeli z Budyně nad Ohří, z Lovosic, z Kralup n/V, z Ješína u Kralup a bydleli v Praze. Výjimkou (a jedinou další možnou stopou po naší Louise) je Klára Freudenfelsová (1875), která se stejně jako Louisa narodila v obci Černoušek na Roudnicku, ale byla místně příslušná do Postoloprt a v době záboru pohraničí bydlela v Liberci. Odešla do Prahy a 24. 10. 1938 do "protokolu s uprchlíkem z pohraničí" uvedla, že "otec Hermann Freudenfels žil od roku 1877 až do roku 1898 na zabraném území, pak se přestěhoval do Plzně, kde žil až do smrti". Další dokument je z 29. 7. 1939 poslaný z Prezídia policejního ředitelství v Plzni a adresovaný Zemskému úřadu v Praze, v němž policejní ředitel nedoporučuje povolení k pobytu pro nedostatek důvodů.
Louisa a Klára byly skoro jistě nějak spřízněné. Jak? Proč přišla Louisa do Plzně? A kdy? Nevíme. Víme jen, že z Plzně do Terezína jela transportem R 18. 1. 1942, Klára tam přijela z Prahy v červnu téhož roku. V říjnu byly obě s odstupem tří dnů deportovány do Treblinky a tam zavražděny.
Zdroj
- Státní oblastní archiv v Plzni
- Seznamy sestavené v roce 2001 Radovanem Koderou na základě Terezínských pamětních knih a dalších pramenů (oddělení holocaustu Židovského muzea v Praze, archiv Památníku Terezín, archiv Státního muzea v Osvětimi a osobní rozhovory) poznámka: bydliště a zaměstnání označují stav těsně před deportacemi v lednu 1942.